Apleistas dvaras – mokykla

Pirmiausia, norėčiau visus pasveikinti su Rugsėjo 1-ąją, mokslo ir žinių diena! Kaip tradicija, kurį tęsiasi jau kelis metus iš eilės (2017, 2018, 2019, 2020) nusprendžiau ir 2021-iais paieškoti vietos, kuri galėtų reprezentuoti švietimo įstaigą. Kriterijus atitiko šis, ankstyvą pavasarį aplankytas dvaras, kuriame atlikus nedidelę rekonstrukciją, patalpos buvo pritaikytos mokyklos veiklai.

Dvaro sodybos teritorija pradėjo formuotis XVIII amžiuje. Apie šio dvaro pirminį egzistavimą daug detalių nėra žinoma. Žinoma tik tiek, jog jį kelis šimtmečius valdė Šemetų bajorų giminė, kurie dvaro sodybos teritoriją išplėtė, sutvarkė, pastatė naujų ūkinių pastatų. Mirus vienam šeimos valdytojui, rūmų valdymas keliavo iš kartos į kartą. Po 1863 m. sukilimo, tuometinis dvaro savininkas Juozapas Šemeta buvo ištremtas, o jo dvaras konfiskuotas. Po Šemetų bajorų giminės valdymo, rūmų nuosavybė vis keitėsi: 1907-1909 m. dalis sklypų išdalinta ir parduota valstiečiams, 1914 m. rūmų nuosavybę perima tuometinis bankas, o po Pirmojo pasaulinio karo dvaras atitenka valstybei. 1933 metais dvaro teritoriją įsigyja Švietimo ministerija. Čia prasideda rūmų pastato rekonstrukcija, patalpų pritaikymas mokyklos reikmėms. Kiek žinoma dvare veikė aštuonmetė mokykla. Jai kiek vėliau apleidus patalpas, rūmai tapo apleisti.

Dvaras ankstyvų pavasarį atrodo liūdnai. Vasarai be prasidedant, žaliuojantys medžiai, krūmai suteikia šiek tiek pozityvesnio ir gražesnio vaizdo, todėl, jeigu planuosite kelionę į šią vietą, rekomenduočiau tai daryti įpusėjus pavasariui – vasarai. Lietuvoje yra nemažas skaičius apleistų dvarų, iš kurių likę tik griaučiai ar net pilnai sugriuvę. Šis dvaras atrodo dar ganėtinai neblogai. Žinoma, restauracijos kaštai būtų didžiuliai, norint pilnai atlikti pastato sutvarkymą. Gaila, bet tokių dvarų gaivinimui valstybės paramos neužtenka, o privačių dvarų savininkams, tokia galimybė iš vis sunkiai prieinama dėl esamų įstatymų.

Ačiū, kad skaitote, linkėjimai nuo ApleistosVietos.lt autorių!

Publikuota: 2021-09-01

Komentarų nėra

Rašyti komentarą:

Komentarai matomi tik po administracijos patvirtinimo. Komentarai su publikacijų vietovės pavadinimais ir adresais nepatvirtinami.