Buvusi civilinės gynybos būstinė

Kažkuriuo metu Lietuvos (ir ne tik) apleistų vietų tyrinėtojams pasisekė. Viename iš didesnių Lietuvos miestų laikinai tapo prieinama iki tol signalizacija saugota buvusi civilinės gynybos būstinė. Ne vienas skubėjo apžiūrėti tokio, pakankamai gerai išsilaikiusio, įdomaus ir dar nenusiaubto požeminio statinio. Pasinaudoti tokia galimybe pavyko ir mums. Pamenate dar prieš metus publikuotą apleistą požeminį miesto valdymo centrą? Deja, jo jau praktiškai nebėra, įranga buvo išvežta, liko tik tuščios patalpos, kurios, manau, jau taip pat nebeprieinamos. Panašus likimas tikriausiai nutiko arba dar greitu metu nutiks ir šiai būstinei. Mano turimomis žiniomis daug kas pasikeitė nuo mūsų apsilankymo. Kai kurie įėjimai tapo nebeprieinami, o kas buvo atlikta patalpose man nėra žinoma.

Šioje būstinėje galėjo tilpti apie 30 žmonių. Noriu pridurti, jog ne šiaip žmonių, o miesto valdžios žmonių, kurie tuo laiku užėmė aukštas pareigas. Vaikštant po patalpas nesunku identifikuoti tuos asmenis: miesto vadovai, vyr. gydytojai, įvairūs aukšto rango inžinieriai, ryšininkai, kitų operatyvinių grupių vadovai. Bendras požeminio statinio plotas yra 600 kv. metrų. Apie tokio tipo būstinių-štabo paskirtį jau buvau užsiminęs ankstesniuose straipsniuose. Dažniausiai tokie statiniai buvo naudojami ekstremaliųjų situacijų posėdžiams, greitų ir svarbių sprendimų priėmimui esant pavojingoms sąlygoms virš žemės (karo atvejai, gamtos stichijų pavojai ir pan.). Bendrai tariant pasislėpti miesto-šalies vadovams, kurie atsakingi už tam tikrus miesto-šalies svarbius procesus.

Sugrįžkime prie pačios būstinės. Nesunkiai pastebėsite nuotraukose, jog čia dar yra veikianti elektra. Visos patalpos beveik užpildytos inventoriumi. Esančios lentelės ant durų padėjo lengvai identifikuoti būstinėje esančias patalpas: budėtojo postas, vadovų susirinkimų kambarys, poilsio, miego kambariai. Toliau įrangos sandėliai, civilinės saugos inventoriaus saugyklos. Bet įdomiausia dalis – štabas, kuriame dar likę šviečiantys ir vis dar veikiantys miesto ir šalies žemėlapių stendai.

Šiam kartui tiek, dar viena įdomi vieta į šio projekto straipsnių kolekciją. Galbūt ši vieta (jeigu dar kas nors ten liko) taps muziejumi, o jeigu ir ne, tai bent jau bus šiokia tokia nauda iš šio straipsnio prisiminti tokio tipo statinius ir parodyti tai savo vaikams ar anūkams.

Ačiū, kad skaitote, linkėjimai nuo ApleistosVietos.lt autorių!

Publikuota: 2020-12-19

Komentarai

Rašyti komentarą:

Komentarai matomi tik po administracijos patvirtinimo. Komentarai su publikacijų vietovės pavadinimais ir adresais nepatvirtinami.