Apleista poilsio kompleksų bazė

Apleistas vietas galėčiau sulyginti su cukrumi, kurio šaukštelį įdėjus į arbatą jis ištirpsta. Gal ir keistas pavyzdys, tačiau apleistos vietos veikia panašiu principu t.y anksčiau ar vėliau ateina jų pabaiga. Vieną dieną aplankai vietovę, o kitą dieną jos vietoje yra tuščia vieta, viskas sulyginta su žeme. Arba, kai vietoj apleisto, langais išdaužyto pastato po kelių mėnesių pradeda veikti modernus ofisas. Šiame puslapyje jau turime daugiau kaip 100 straipsnių iš tokių vietovių. Galėčiau drąsiai teigti, kad bent 30% jų jau yra nugriautos arba jose įsikūrusios naujos įmonės. Panaši situacija nutiko ir šiai, daug metų buvusiai apleistai poilsio kompleksų bazei.

Šiandien pristatysiu jau žinomą, maždaug prieš 5 metus lankytą poilsio kompleksų bazę, esančią Viršužiglio gyvenvietėje. Tada pavyko aplankyti tik du pastatus. Prisiminimui galite užsukti į anksčiau skelbtą nuotraukų albumą – Apleista Viršužiglio sanatorija. Trumpai, šį pakankamai nemažą poilsio kompleksų bazę sudarė privačių ir valstybinių įmonių pastatytos sanatorijos, profilaktoriumai. Sovietmečiu didžioji dalis gamyklų statė savo privačias sanatorijas savo darbuotojams, kurie gaudavo specialius kelialapius ilsėtis ten. Nežinau nuo ko priklausė ir kaip tą kelialapį reikėjo gauti, bet laimingieji vykdavo būtent į tokio tipo sanatorijas. O dabar susipažinkime su šios bazės infrastruktūra:

 • Vienas didžiausių bazės pastatų – buvusi ketaus gamyklos „Centrolito” sanatorija, o vėliau pensionatas – slaugos namai.
 • Dviejų aukštų, nedidelis profilaktoriumo pastatas, kuriame veikė gydyklos.
 • Priešais profilaktoriumą – sovietmečiu veikusios „Skalda” įmonės poilsio kompleksas.
 • Geriausiai išsilaikęs pastatas – buvusi reabilitacijos ligoninė.

Bankrutavus įmonėms, dalis tokių pastatų tapo apleisti ir nenaudojami. Kita dalis buvo per naudoti, pradėjo veikti ligoninė ir slaugos namai. Pirmojo vizito metu, kaip ir užsiminiau pradžioje, pavyko aplankyti tik du pastatus: „Skaldos” poilsio kompleksą, kuriame praktiškai tik likusios sienos, pro kurias švilpia vėjas ir dar vieną, šiek tiek įdomesnį – profilaktoriumą, kuris pasirodė įdomesnis dėl viduje esančių baldų. Tačiau pagrindinį sanatorijos pastatą sutrukdė pilnai apžiūrėti tuo metu veikusi signalizacija. Kultūringai pasišalinome ir nusprendėme, kad sugrįšime, kai situacija bus palankesnė. Nors pastatas ilgą laiką buvo saugomas, anksčiau ar vėliau tapo prieinamas, dėl ko ir būklė tapo ženkliai blogesnė.

Štai tiek tų nuotraukų iš sanatorijos pastato. Pabaigai noriu parodyti dar porą nuotraukų kas šiuo metu darosi bazėje. Su įžanga norėjau pritempti apie šios vietos pasikeitimus. Atėjo ta diena, kai pastatas pagaliau sulaukė susidomėjimo ir buvo parduotas. Panašu, kad naujasis savininkas jau yra davęs startą darbams. Tiek metų apleistas pastatas greitu metu vėl taps funkcionalus.

Ačiū, kad skaitote, linkėjimai nuo ApleistosVietos.lt autorių!

Publikuota: 2021-03-14

Komentarai

 1. Tomas
  2021-10-27
  Atsakyti

  Sveiki, ar sitas objektas saugomas?

 2. Laimutis
  2021-11-04
  Atsakyti

  sveiki, kurioje vietoje randasi šis objektas?

 3. Nerijus
  2022-01-24
  Atsakyti

  Šiuose objektuose jau stipriai isibegėjusi renovacija. Objektai yra saugomi, yra stedbėjimo kameros kurios pastoviai irašinėja vaizdą.

 4. Emilis
  2023-08-16
  Atsakyti

  Koks adresas?

Rašyti komentarą:

Komentarai matomi tik po administracijos patvirtinimo. Komentarai su publikacijų vietovės pavadinimais ir adresais nepatvirtinami.