Apleista balistinių raketų bazė

Šiandienos aktualijose pandemijos tema po truputį baigia išsisemti, nors skaičiai didžiuliai, bet panikos jau nebėra tokios kaip beveik prieš du metus. Šiandien visų žmonių dėmesys nukreiptas į įvykius, kurie vyksta visai šalia Lietuvos valstybės sienų. Ruoštis karui? Kokia yra reali Rusijos grėsmė? Kas vyksta Ukrainoje ir Baltarusijoje? Tikėtis geriausio ar blogiausio? Nemanau, kad yra koks nors teisingas atsakymas į šiuos klausimus, o ar išvis būtų verta ieškoti atsakymo į tokio tipo klausimus. Gyvename XXI amžiuje, bet atrodo karo grėsmė niekur nedingo. Atrodo, kad greitu metu grįšime į tuos laikus, kai sparčiai buvo statomos karinės bazės, kai JAV ir Sovietų Sąjunga sparčiai ginklavosi branduoliniais ginklais ir kai niekas nežinojo koks bus rytojus.

Šiandien pakalbėsime į temą, o konkrečiau apie jau daug metų apleistą, bet dar nenugriautą balistinių raketų bazę. Ši bazė pastatyta visai netoli Karmėlavos raketinės bazės infrastruktūros, rytinėje dalyje, todėl oficialiai vadinta ne bazės vietovės pavadinimu, o Karmėlavos rytine raketine baze. Paskirtis tokia pati – laikyti branduolinius ginklus ir esant įsakymui nukreipti juos į nustatytus taikinius.

Infrastruktūros statyba prasideda Šaltojo karo laikotarpiu, 19591960 metais. Pradeda dygti bazės vadovybės štabas, ginklų ir kitos amunicijos saugojimo sandėliai, techniniai garažai, slėptuvės… ir svarbiausi – branduolinio ginklo laikymo angarai. Šiai dienai jų čia likę 5-6, nors ir skaičiuoti neteko, bet skaičius neturėtų viršyti 10-ies. Dalis jų mažesnio tipo, kiti ilgesni ir platesni. Vienas iš pagrindinių šių angarų turinių buvo R-12 (SS-4 pagal NATO žymėjimą) modelio balistinės raketos. Šių raketų aptarnavimui buvo pastatyta ir jų priežiūros bazė, kuri buvo skirta atlikti raketų funkcionalumo patikrinimus, taip išvengiant techninių nesklandumų paleidimo metu. Būtų verta paminėti ir paleidimo aikšteles šalia esančių angarų, iš kurių turėjo kilti minėtos raketos.

Šaltojo karo pabaiga – bazė ištuštėja. Iš didžiulės infrastruktūros, šiandien joje likę tik griuvėsiai. Ištuštėjus bazei, čia vėliau pradėjo darbuotis metalo ir statybinių medžiagų vagys, kurie ardė ir kitais būdais išgabeno naudingas bazės dalis. Kita dalis pastatų buvo sulyginti su žeme, vykstant bazės užterštumo valymo darbams. Dalis angarų tapo tiesiog sąvartynu, o pati bazė jaunimo pasilinksminimo vieta.

Tiek iš karo pasaulio, visiems taikos ir ramybės.

Ačiū, kad skaitote, linkėjimai nuo ApleistosVietos.lt autorių!

Publikuota: 2022-01-28

Komentarai

 1. Anonimas
  2022-08-19
  Atsakyti

  Vieta apsaugota?

 2. Anonimas
  2023-01-01
  Atsakyti

  Sveiki, ar zinote kur butu galima rasti sia teritorija

Rašyti komentarą:

Komentarai matomi tik po administracijos patvirtinimo. Komentarai su publikacijų vietovės pavadinimais ir adresais nepatvirtinami.